Úvod stránek

 

Krušnohorský pétanque - popis společenské hry.

Jak se pétanque hraje

 

 

Popis hry "Krušnohorský petanque"

Krušnohorský pétanque je zábavná zahradní hra. Zpravidla je hrána v létě, neboť v zimě hrací koule studí v dlani. V podkrušnohoří je velmi oblíbena hra jednotlivců. Pokud je více než dva hráči, hraje se vyřazovacím způsobem a výsledky se zaznamenávají do tabulky ( pavouk ).

V tomto století se rozvíjí hra družstev, kdy družstvo je složeno ze dvou spřízněných jednotlivců. O to se zasloužil nejvíce místopředseda Federace Dobrovolných Krušnohorských Petanquistů s. Karel.

místopředseda Federace Dobrovolných Krušnohorských Petanguistů s. Karel

 

Krušnohorský pétanque je hra, kdy zpravidla vyhrávají dominantní povahy. Základní pravidla bývají v průběhu hry účelově měněna, dochází ke sporům a hádkám. Pranice mezi hráči byly zaznamenány zatím jen zcela výjimečně.

Jak bylo již uvedeno, jedná se o zahradní společenskou hru. Vhodný je pro ni zejména travnatý terén se sporadicky udržovaným trávníkem. Domácí pak jsou v domnělé výhodě, neboť si myslí, že vědí o každém travním stéblu na ploše. Trávník by však měl býti přeci jen občas posečený a relativně rovinatý. Potřebná hrací plocha by měla činit tak 60 m2 ( šíře hrací plochy cca 4,0 m, délka pak 15,0 m ).

Jsou však známy i případy, že je hráno proti svahu do kopce, na blátě a podobně, což přináší nové prvky do hry, které jsou nyní předmětem výzkumu Mezinárodní federace pétanque (F.I.P.J.P.), která si dala za úkol nejpozději do roku 2010 pravidla Krušnohorského pétanque vyprecizovat tak, aby na letních olympijských hrách v Praze v roce 2016 resp. v roce 2020 byla hra uznána jako olympijská disciplína.

Dobová rytina ze 12. století

 

Koupím "bakelitové" koule na petanque vyrobené v bývalé NDR. Jen sada 8 ks.

nabídněte na tel. 604 64 99 97

 

 

Úvod ke hře    Popis hry    Olympiáda    Pravidla hry    Názorné příklady   

 

NAHORU

 

 

Ať žije družba

 

 

Odkazy jinam

Historické fotografie Kadaň

 

Upoutávka - Ručně modelovaná keramika Blanka

 

Ukázka z díla

 

Kontakt na autora stránek ( opiště text ) - jv@aktualita.cz

 

Domovská stránka